Fen Bilgisi Elektro Mıknatıs Yapımı Deney

2009-06-12 10:01:00

Sizde , tabi meraklıysanız, evinizde basit bir elektromıknatıs yapabilirsiniz. Bunun için, 9 voltluk bir pile, 4-5 adet ataca, bir miktar yalıtılmış elektrik teline ve 10 cm.lik bir çiviye sahip olmanız yeterli.

mıknatıs

Yalıtılmış telin her iki ucundaki plastik kısmı sıyırıp çıkardıktan sonra, teli sarmal bir biçimde çivinin üzerine sarın. Daha sonra telin her iki ucunu 9 voltluk pile bağlayın. Çivinin bir ucunu ataçlara yaklaştırdığınızda ataçların, çivi tarafından bir mıknatıs gibi çekildiğini görürsünüz.

mıknatıs

İşte bu sayede elektrik akımının oluşturmuş olduğu manyetik etkiyi gözlemlemiş olduk.

 

Kalıcı Bağlantı Yorum (1)

DENEY:Buzdan Başlayarak, Buz - Su - Buhar Hâl Değişimlerini Kapsayacak Şekilde Sıcaklık-Zaman Grafiğinin Elde Edilmesi

20/4/2009 · Kategori: fen deneyleri

 

http://egitek.meb.gov.tr/dersdesmer/DersDestek/4fen/4_2unite/4_2unite51_dosyalar/image004.jpg

Deneyin Amacı: Buzun erimesi, suyun kaynaması olaylarını art arda gözlemek ve bu olayların, sıcaklık - zaman grafiğini çizerek yorumlamak

Deney Araç ve Gereçleri

L  Beher glas (250 mL)

2.  Buz (sıcaklığı O'C'un altında)

3.  Bunzen beki veya ispirto ocağı

4.  Üçayak ve bağlama parçaları

5.  Termometre (l 10 *C)

6.  Tel kafes

7.  Sacayak

8. Destek çubuğu

Deneyin Yapılışı

L Bir beher glasa (yarısına kadar) kırılmış buz parçaları koyun ve termometreyi buzla temas edecek şekilde beher glasa yerleştirin. Beher glastaki buzun sıcaklığını ölçerek not alın. Buz üzerinde buharlaşma olup olmadığını kontrol edin.

2. İçinde buz bulunan beher glası, üzerinde tel kafes bulunan sacayağı üzerine yerleştirin.deney düzeneğini kurun. Beher glastaki buzu ısıtın ve sıcaklık değişimlerini dakika dakika kayde­din. Kapta buharlaşma olup olmadığını gözleyin. Beherglasta erime ve daha sonra kaynama olayını görerek deneye son verin. Deneye ait sıcaklık - zaman grafiğini çizin.

Deney Sonu Soruları

1. Deney süresince sıcaklık hangi olaylarda sabit kaldı, hangi olaylarda değişti?

2. Buz erimeden önce, erirken, su ısınırken buharlaşma oldu mu? "Buharlaşma her sıcaklıkta gerçek­leşiyor " diyebilir miyiz?

8758
0
0
Yorum Yaz